logo

Czym wyróżnia się profesjonalny kamerzysta? Jak nawiązać dobrą współpracę?

Czym wyróżnia się profesjonalny kamerzysta? Jak nawiązać dobrą współpracę?

 

 

Jesteś na etapie poszukiwania profesjonalnego kamerzysty? Zależy Ci na tym by był profesjonalistą w swoim fachu ale nie do końca wiesz jak wygląda świat filmu od kuchni i po czym poznać prawdziwego specjalistę? Praca kreatywna ma to do siebie, że nie łatwo jest określić co tak naprawdę jest ważne w tego typu zawodach. Dziś postaram się jednak podpowiedzieć Ci jaki moim zdaniem jest profesjonalny kamerzysta. Swoje spostrzeżenia opieram na kilku latach pracy w produkcji filmowej – od filmów komercyjnych, przez filmy reklamowe, filmy ślubne aż po teledyski i reportaże.

 

 Profesjonalny kamerzysta – umiejętności ważniejsze od sprzętu

Dzisiejsza technologia jest na tyle zaawansowana, że praktycznie większość sprzętów filmowych jest w stanie dostarczyć wysoką jakość obrazu. Czy to jednak wystarczy aby każdy film, który powstanie budził emocje wśród odbiorców? Zdecydowanie nie. Inaczej każdy kto posiada aparat fotograficzny z funkcją nagrywania albo smartfon mógłby zdobyć Oskara…

Decydując się na współpracę zwróć uwagę nie tyle na to czy dana osoba przygotuje Ci film w jakości 4K, HDR itp a na to jakie ma umiejętności techniczne i artystyczne. Dokładnie przyjrzyj się jaki ma dorobek artystyczny i czy styl produkcji, które tworzy odpowiadają temu jaki efekt chcesz osiągnąć wchodząc z taką osobą we współpracę. Profesjonalny kamerzysta wie, że sprzęt to tylko skrawek sukcesu dlatego jeśli nie mówi Ci o niczym więcej niż tylko technologii to całkiem możliwe, że nie ma od siebie nic więcej do zaoferowania.

 

 

Unikatowe podejście ale własny styl

Po czym jeszcze możesz poznać, że masz do czynienia z profesjonalnym kamerzystą? Przeglądając przykładowe prace w jego portfolio wyraźnie widzisz, że są utrzymane w spójnym i konsekwentnym stylu danego artysty. Dlaczego to tak ważne? Gdy jesteś na etapie poszukiwania tego rodzaju usługodawcy aby powierzyć mu swoją usługę musisz przede wszystkim mu zaufać. Jednak nie tak prosto zaufać osobie, której przecież nie znasz. Tutaj właśnie aby ułatwić sobie wybór możesz zwrócić uwagę czy wcześniejsze filmy danego filmowca są opracowane w spójnym stylu. Jeśli tak jest to możesz zdecydowanie bardziej ufnie zakładać, że Twój film też będzie przygotowany w podobnym klimacie. Profesjonalny kamerzysta wyróżnia się na tle innych swoim własnym stylem, który jest jego znakiem rozpoznawczym dzięki czemu wiesz, czego możesz się po nim spodziewać.

Jednak co ważne podobny styl musi również uwzględniać to, że każda produkcja filmowa to odrębna kwestia i jej wyjątkowość również należy podkreślić. W przypadku filmów ślubnych jest to niezwykle istotne ponieważ za każdym razem ma się do czynienia z inną parą, innymi osobowościami, innym klimatem ślubu i wesela. Dobry kamerzysta na wesele  wie, że liczy się efekt końcowy Twojego filmu oraz że chcesz otrzymać emocjonującą pamiątkę, która będzie wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju.

 

Profesjonalny kamerzysta to też człowiek

Zanim wejdziesz we współpracę możesz zwrócić uwagę z jaką osobą masz do czynienia. Poznać ją z bardziej prywatnej strony na spotkaniu czy podczas rozmowy telefonicznej czy online. Moim zdaniem niezwykle ważna jest osobowość. Sam staram się podchodzić do nagrywania wesel w dwojaki sposób – z jednej strony wtapiam się w tło i nie przeszkadzam podczas ceremonii czy wesela z drugiej zaś lubię utrzymywać kontakt z parą młodą i gośćmi. Jestem zaangażowany w to, co się dzieje po to aby zostać przyjacielem gości a nie chodzącym sprzętem do nagrywania… Taka postawa pomaga przełamać lody z osobami, które nie lubią zdjęć i nagrywania oraz ułatwia pracę oraz poprawia finalny efekt, który Ty jako zleceniodawca będziesz widzieć na filmie. Gdy osoby czują sie bardziej komfortowo w otoczeniu kamery pokazują się bardziej naturalnie i daje to zdecydowanie lepszy efekt niż gdyby nagrywać ich sztuczne pozy. Profesjonalny kamerzysta zadba o to by nie być nachalnym i by ludzie czuli się przy nim bardziej komfortowo.

  Profesjonalny Kamerzysta

Przygotowania i przewidywanie przyszłości – nieomal magiczne umiejętności profesjonalnych kamerzystów

Aby zostać dobrym i profesjonalnym kamerzystą potrzeba zdobyć wiele doświadczenia i umiejętności. Jest to długotrwały proces i nie sposób się tego nauczyć w rok czy dwa. Bycie dobrym kamerzystą to długotrwały proces. Dana osoba musi mieć wiedzę techniczną, poczucie estetyki, pojęcie o specyfice kolorów, zabawie światłem, ruchu kamery oraz budowaniu kompozycji, która jest fundamentem nagrywania.  Kolejnym punktem bez którego żaden film nie będzie dobry jest również umiejętność wyłapywania ludzkich emocji. Profesjonalny kamerzysta to artysta, który musi po prostu umieć czytać ludzi. Taka umiejętność pomaga mu opowiadać ich historię dzięki czemu montaż takiego filmu to nie tylko suche kadry wrzucone jeden po drugim, ale i emocjonujący klip.

Nagrywanie filmów jest pracą mocno artystyczną i w przypadku wesel ma się w zasadzie jedną szansę na uchwycenie wyjątkowego momentu. W końcu taki dzień i taka chwila zdarza się tylko raz. Doświadczenie profesjonalisty i jego specyficzne patrzenie na to, co się dzieje wokół pozwala mu z wyprzedzeniem orientować się gdzie powinien się ustawić z kamerą ponieważ za chwilę może się wydarzyć coś wartego uwagi i uwiecznienia. Tego rodzaju „przewidywanie przyszłości” widoczne jest już zarówno na etapie przygotowań i omawiania współpracy, jak i podczas samego nagrywania. Specjalista już podczas przygotowań do eventu pomaga Ci sprecyzować Twoje potrzeby, omawia z Tobą proces przygotowań do ślubu i kwestie logistyczne – wszystko po to aby mieć czas na reakcję i ewentualne korekty. Filmowiec ślubny żartobliwie mówiąc jest mocno doświadczonym weselnikiem – po setkach wesel przy których pracował doskonale wie jak przebiega cały proces, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę i co może pójść nie tak.

 

Artysta wrażliwy na świat i piękno emocji

Film to praca artystyczna. Każdy artysta ma swój unikalny sposób patrzenia na świat, co przekłada się na dzieło które tworzy. Profesjonalny kamerzysta wyłapuje emocje ludzi i energię którą czuł na danym evencie co wpływa na to, co finalnie obejrzysz. Jaki jest jego cel? Stworzenie dzieła, które będzie wzbudzającą emocje opowieścią.  W praktyce często jest tak, że samo nagranie jest wyłącznie częścią procesu danego projektu a jego faktyczny sukces zależy od odpowiedniego montażu. Ułożenie historii emocji bohaterów definiuje to jak film będzie przez Ciebie odebrany. Muzyka, korekcja kolorów i dobór kadrów nie mogą być przypadkowe. Wszystkie te aspekty definiują to czy wyłącznie obejrzysz film czy rozgrzeje Twoje serducho w środku. Profesjonalista zadba o to byś zobaczył na filmie piękno emocji, które sprawiają, że coś jest dla Ciebie ważne i wyjątkowe.

Mam nadzieję, że już wiesz czym wyróżnia się profesjonalny kamerzysta i na co zwrócić uwagę podczas wyboru filmowca.

Comments are closed.